Elemek

Déri András az Elemek-ben E. Kovács Éva azonos című táncszvit koreográfiájával kísérel meg interakcióba lépni hidat teremtve a négy őselem (föld, levegő, víz, tűz) 1943-as megfogalmazása és a között, ahogy ő ezekhez az elemekhez ma viszonyul, tapasztalja és átéli őket. 

A szóló több egymással párhuzamos kutatás eredménye. Az eredeti koreográfiája a darab kiindulópontja, míg az elemek vizualizációja, szomatikus élményeken alapuló mozgásminőségek tanulmányozása és egy konceptuális, analitikus megközelítés képezi az improvizatív mozdulatanyag táptalaját. Az avantgard modern tánc (mozdulatművészet) és a kortárstáncként értelmezett urban dance, valamint egy táncos és egy experimentális zenész lép interakcióba a „szent geometria” inspirálta struktúrában. 

A négy őselem (föld, levegő, víz, tűz) témája egy határtalan világot nyitott meg Déri számára, ami nem csak a kezdetek óta a jövő felé tartó folyamatos kölcsönhatásokban és körfolyamatokban nyilvánul meg, hanem az elemek újra és újra történő megfogalmazásának, átélésének, az elemeken való reflexiók, megfigyelések, értelmezések, asszociációk kimeríthetetlenségében is. A folyamatosság, kölcsönhatás és a változás kezdte el érdekelni. Egyrészt arra a konklúzióra jutott, hogy az elemek természetének analógiáját használva az élet bármely dimenziójában fellépő dinamikát körülírhatja, másrészt hogy a négy őselem egybeolvasztása által Ő ötödikként magát az embert definiálja.

A produkció és annak alkotói folyamata az Orkesztika Alapítvány Mozdulat 100+ című rezidens programja keretében valósult meg a Mozdulatművészek Házában 2015-ben Budapesten. A programnak az volt a célkitűzése, hogy egy fiatal alkotó E. Kovács Éva – – a magyar mozdulatművészet és az orkesztika egyik kiemelkedő alkotója – 1943-as Elemek című táncszvitjéből inspirálódva, annak témáját újragondolva alkosson egy koreográfiát.

A folyamatos megújulások ellenére hasonló konklúziókra juthatunk mint már azelőtt, bár az elmúlt 70 év mozgalmas változásai és fejlődései után, teljesen más dimenziókon keresztül. E. Kovács Éva konklúziója került metszéspontba Déri András és Dure Holiday (Szatmári György) experimentális zenész interekciójával egy új dimenziót nyitva.

Szereposztás/stáb:

Koreográfia / tánc: Déri András
Zeneszerzés / hang: Szatmári György
Mentorálás: Fenyves Márk
Fény: Fenyves Márk

Támogatók:
Nemzeti Kulturális Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Budapest Főváros IX. kerület Ferencváros Önkormányzata
Orkesztika Alapítvány – MOHA-Mozdulatművészek Háza
Bakelit Multi Art Center